TAKİP ET

Türkiye’de Alman mahkemesi kararı ne zamandan itibaren geçerli olur?

Soru: Bir bayan olarak 2013 Kasım ayında Alman mahkemesinde boşandım ve kararım kesinleşti. Türk mahkemesinde bu kararı tanıttığımda boşanmam Alman mahkemesinin boşanma kararından mı yoksa Türk mahkemesinin tanıma kararından itibaren mi Türkiye’de geçerli olacak?

Cevap: Türkiye’de  2007 yılında 5718 sayılı Milletlerarası Özel hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanunu kabul edildi ve bu kanunun 59. maddesi “Yabancı ilamın kesin hüküm veya kesin delil etkisi yabancı mahkeme kararının kesinleştiği andan itibaren hüküm ifade eder” şeklinde düzenlendi. Bu madde ile Alman mahkemesinde verilen boşanma kararı Türk hukuku açısından Alman mahkemesi kararının kesinleştiği andan itibaren geçerli oldu. Yani sizin boşanma kararınıı 2016 yılında dahi Türk mahkemesinde tanınsa 2013 Kasımdan itibaren geçerli olur ve siz 2013 Kasımından itibaren boşanmış işlemi görürsünüz.

Eşimden dolayı SSK’dan nasıl dul aylığı alabilirim?

Soru: İsmim Gülseren. Ben Türk vatandaşıyım. 1993 tarihinden beri Almanya’da yaşayan ve çalışan mavi kartlı Alman vatandaşı eşim Ağustos 2008 yılında trafik kazasında vefat etti. Eşimin Türkiye’de 1985 yılından itibaren SSK’lı 665 gün sigortası ve yaptığı askerlik hizmeti vardı. Eşimden dolayı dul maaşı alabilmek için ne yapmalıyım?

Cevap: Eşiniz 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat ettiğinden dolayı 665 gün Türkiye hizmetlerini Almanya’da Türk vatandaşı iken geçen çalışma ve işsizlik sürelerinden 235 gün daha yurtdışı borçlanması olarak borçlanıp yatırırsanız dul aylığı alabilirsiniz. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra vefat edenlerin eşleri veya çocukları borçlanma ile 900 güne tamamlayamazlar. Sadece 1800 güne tamamlayabilirler. Bu 235 günü askerlik süresi  olarak da borçlanama hakkınız var. Ancak SGK genelgesi Almanya gibi sözleşmeli ülkelerde hizmeti olanların öncelikle yurtdışı sürelerini borçlanmalarını yetmez ise askerlik süresinin borçlanılması emrediyor. Dediğimiz gibi yurtdışı borçlanma ile rahmetli eşinizin süresini 900 güne tamamladığınızda dul olmanız şartı ile ve yetim maaşı alamaya hakkı olan çocuğunuz yoksa maaşın yüzde 75’i size bağlanır. Yetim maaşına hakkı olan çocuğunuz varsa yüzde 50 size yüzde 25’şer çocuklara ölüm aylığı bağlanır. Ayrıca siz dul aylığı hak sahibi olarak yurtdışında çalışsanız da sosyal yardım alsanız da bu aylığı alabilirsiniz.

Ormana yazılan arazilerimizi geri alabilir miyiz?

Soru: Mardin’de bulunan köyümüzde 2006 yılında kadastro geçmiş ve tapulama yapılmış. Ancak dedelerimizden bize kalan araziler köylerimizin boşaltılması sebebiyle uzun yıllar kullanılamadı. Bizler de uzun yıllar Almanya’da olduğumuzdan arazilerimiz bizlerden habersiz orman oralarak nitelenmiş ve bu şekilde elimizden alınarak tapulanmış. Bu karşı hakkımzı nasıl arayabilirz?

Cevap: Şayet bir yerde kadastro yani tapulama işlemi yapılmış ise kadastro idaresince tespit tutanakları düzenlenir ve itiraz edilmesi için askıya çıkarılır. Bu tutanaklara karşı 30 gün içerisinde kadastro mahkemesine dava açmak gerekir. Süre geçerse hakkınız ölmez. Kadastro Kanununun 12. maddesi gereğince kadastrodan önceki sebeplere dayanarak 10 yıl içerisinde genel mahkemelerde dava açılabilir. Kadastro tespiti 2006 yılında yapıldığına göre halen 10 yıllık süreyi geçirmiş sayılmazsınız. Hemen bir avukata müracaat edip gerekli bilgileri aldıktan sonra arazilerinizin öncesinin orman olmadığını, kadimden beri atalarınız tarafından ihtilafsız ve itirazsız kullanıldığını, onlardan size zilyetliğin geçtiğini gerekçe göstererek dava açınız.

16.05.2016 16:57