TAKİP ET

Mirasın hükmen reddi yolu ile miras bırakanın borçlarından kurtulabilirsiniz

Soru: Almanya’da yaklaşık 100 bin Euro malı, 300 bin Euro borcu olan Türk vatandaşı babam 2015 Aralık ayında Almanya’da vefat etti. Biz 4 mirasçısı bu borçlardan kurtulmak için defin işlemleri, v.s. derken mirasın reddi için gerekli 3 haftalık süreyi kaçırdık. Şimdi bu borçlar mirasçısı olarak bizden isteniyor. Bundan kurtulmanın bir yolu var mı?

Cevap: Babanız Almanya’da da vefat etse de Türk vatandaşı olduğu için mirasın reddi konusunda Türk hukuku geçerlidir ve Türk hukukunda kanuni mirasçılar mirasın reddini, ölümün öğrenildiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde mahkeme önünde yapmalıdır.

3 hafta Alman hukukundaki süredir. Sizler bu 3 aylık süreyi de geçirmişsiniz. Ancak babanızın miras bıraktığı alacak ve malların toplamı 100 bin Euro, borçları ise 300 Euro. Yani kendisi ölmeden önce borç ödemekten aciz bir durumdadır.

TMK 605/2 maddesine göre ‘Ölümü tarihinde miras bırakanın ödemeden aczi açıkça belli veya resmen tespit edilmiş ise, miras reddedilmiş sayılır’. Babanızın ölümü anında terekesi (Nachlass) borca batık olduğundan sizler de süreye bağlı olmaksızın otomatikman mirası reddetmiş sayılırsınız.

Bunun için Türkiye’de hemen dava açarak mahkemeden mirasın hükmen reddi kararı alıp ilgili Alman icra dairelerine bunu ibraz ederek borçtan kurtulabilirsiniz.

SGK kendi sürelerinizi borçlandığınızda kabul ediyor, ölen kişinin sürelerini borçlanmak istediğinizde haksız olarak reddediyor.

Soru: SGK, mavi kartlı Alman vatandaşı olmama rağmen vefat eden Türk vatandaşı eşimin yurtdışı sürelerini borçlanma talebimi reddetti. Oysa torba yasa ile artık mavi kartlıların başvurusu kabul edilecek diyorlardı. SGK’nın bu kararına karşı ne yapmalıyım?

Cevap: Bahsettiğiniz ve 2014 yılında çıkarılan torba yasada mavi kartlı kişinin kendi yurtdışı sürelerini borçlanması halinde başvurularının kabul edileceği hükme bağlandı. Yasa alelacele çıkarılarak sizin gibi ölen kişinin hak sahiplerinin (eşi, çocukları v.b) ölen kişi için borçlanma başvurmalarını düzenleyen madde değiştirilmediğinden SGK başvuru anında hak sahiplerinin Türk vatandaşı olması gerektiği gerekçesi ile borçlanma başvurularını reddediyor. Yani siz mavi kartlı olarak kendi yurtdışı süreleriniz için başvurduğunuzda kabul ediyor, ama vefat eden eşinizin sürelerini borçlanmak istediğinizde kabul etmiyor. Maalesef bu durumda torba yasa değişikliğinden önce olduğu gibi borçlanma hakkınızı Türkiye’de iş mahkemesine dava açarak almak zorundasınız.
Sadece Alman vatandaşıysanız tekrar evlenebilirsiniz

Soru: Ben Alman vatandaşıyım ve burada evlenip burada boşandım. Ancak Türkiye’de daha tanıma tenfiz davası açmadım. Alman kanunlarınca boşanmış görünüyorum. Türkiye’de tekrar nikah kıyabilir miyim?

Cevap: Alman vatandaşı iken evlenip sonra Almanya’da boşandıysanız elbette Türkiye’de tanıma tenfiz yaptırmadan yeniden nikah kıyarak evlenebilirsiniz. Ancak Türk vatandaşı iken evlenip daha sonra boşanmadan önce veya sonra Türk vatandaşlığından izinle çıkıp Alman vatandaşlığına geçtiyseniz (yani mavi kart hakkı sahibiyseniz) öncelikle konsolosluk veya nüfus müdürlüğüne müracaat ederek usulüne uygun evraklarla Alman mahkemesi boşanma kararını Mavi Kartlılar Kütüğünüze işletmeniz, ondan sonra yeniden nikah kıymanız gerekir. Bu durumda da Türkiye’de tanıma tenfiz davası açmanıza gerek bulunmuyor.

info@av-yilmaz.de

AV. ŞERİF YILMAZ

28.06.2016 10:34