TAKİP ET

Çocukların ortak velayetini Türk mahkemesi kabul etmez

Soru: Eşimle 2014’te Alman mahkemesinde boşandık. Aynı davada iki küçük çocuğumuzun velayeti bize ortak verildi. Ben bu kararı Türkiye’de tanıtmak istedim. Türk mahkemesi sadece boşanmayı kabul etti velayet konusunu kabul etmedi. Almanya’da problem olmamakla birlikte çocuğuma Türk pasaportu alırken bile eski eşimin rızası gerektiği için konsoloslukta sorun çıkıyor. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Cevap: Bir yabancı mahkeme kararının Türkiye’de tanınabilmesi için bu kararın Türk kamu düzenine aykırı olmaması gerekir. Sorunuzdaki Alman mahkeme kararında hem boşanmaya hükmedilmiş hem de ortak çocuklarınızın velayeti yine ortak olarak düzenlenmiş.

Oysa Türk Medeni Kanunu’nun 336. maddesi gereğince boşanma veya ayrılığa karar verilmesi halinde hakimin, velayeti eşlerden sadece birisine vermesi gerekir. Diğer yandan tanıma tenfiz davasında Türk mahkemesi Alman mahkemesinin kararını kısmen veya tamamen kabul edebilir.

Dolayısıyla böyle bir karar Türk kamu düzenine aykırı olduğundan Türk mahkemesi sadece boşanma yönünden Alman mahkemesi kararını kabul etmiş velayet yönünden davanızı reddetmiş. Bu karar doğrudur ancak sizin zorluklar yaşamanızı engellememekte.

Bu nedenle çocuklarınızın Türk hukuku açısından velayetinin düzenlenmesi için hemen Türk mahkemesine başvurmalı ve çocuklar sizin yanınızda kalıyorsa velayetinin size verilmesini istemelisiniz.

Elbette eski eşinizle anlaşabilirseniz davanız hemen biter. Ancak anlaşamaz iseniz ve eski eşiniz Almanya’da ikamet ediyorsa davanızın sonuçlanması uzun bir zaman alabilir.

Apartman aidatı ve ortak giderleri ödemek zorundasınız

Soru: Almanya´da oturuyorum, 2013 yılında Türkiye´den daire aldım. Ev boş duruyor, henüz oturmaya başlamadım. Buna rağmen benden yüksek miktarda aidat istiyorlar. Sitede çok az kişi oturuyor. Senede bir ay kalacağım. Buna rağmen senelik aidat ödemek zorunda mıyım? Yurtdışında yaşayanların Türkiye´de aidat ödeme zorunluluğu var mı?

Cevap: Kat Mülkiyeti Kanununa göre ‘kat maliklerinden her biri kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak, ana gayrimenkulun sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılmakla’ yükümlüdür.

Daireyi boş tutmanız, kısa süreli oturmuş olmanız veya yurtdışında devamlı ikamet etmeniz aidat ödeme ve ortak giderlere katılma sorumluluğunuzu değiştirmemektedir.

SGK tüm hastane giderlerini karşılamak zorunda

Soru: Türkiye’de Emekli Sandığından emekli kayınpederim iki ay önce Almanya’ya bizi ziyarete gelirken yolda araçtan düştüğü için kafasını çarptı. Hemen hastaneye kaldırılmasına rağmen hastanede vefat etti. Şimdi hastane yaklaşık 8.000 Euro tedavi masrafı çıkarttı. Bu masrafın SGK tarafından karşılanması gerekmez mi ?

Cevap: SGK, 2012 yılına kadar Almanya’ya yapılan seyahatlerde SSK kapsamında olanlar dışında Bağkur ve Emekli Sandığına tabi olanların sağlık giderlerini karşılamıyordu. Ancak SGK, 26.11.2012 tarihli 2012/38 sayılı genelgesi ile bu sigortalıların da tedavi ve sağlık giderlerinin karşılanacağını bildirdi. Bu nedenle talep edilen bu 8.000 Euro tedavi masrafının SGK tarafından karşılanması gerekiyor. SGK ödemeyi kabul etmezse yasal hakkınızı aramak için bir avukattan hukuki yardım alın.

AV. ŞERİF YILMAZ

16.06.2016 16:55